Šteniatka s PP alebo bez PP ???

 

K napísaniu tohoto článku ma prinútila stále častejšia otázka záujemcov o naše šteniatka, či predávame aj šteniatka bez PP.

Na túto tému nájdete veľa článkov v rôznych chovateľských staniciach, ale táto otázka je stále aktuálna a veľa ľudí nechápe, čo vlastne znamená.

Ak sa ma prípadný záujemca o šteniatko opýta ako prvú otázku "čo šteniatko stojí", viem, že si ho niky nekúpi, pretože keď mu poviem cenu, hneď nasleduje otázka, či sú to šteniatka s PP a cena sa mu zdá vysoká.

Väčšinou nasleduje otázka "čo stojí bez PP" s vysvetlením, že on papiere nepotrebuje, lebo nebude chodiť na výstavy. Na čo mu ja odpovedám, že o 150,- Sk menej, čo je cena toho papiera /rodokmeňa/, ktorý vystavuje Plemenná kniha psov Slovenského poľovného zväzu, kde sme registrovaní.

Samozrejme takýto záujemca zostane prekvapený a väčšinou položí telefón. 

Záujemca o šteniatko, ktorého prvá otázka nie je o cene šteniatka už vie, že keď volá do chovateľskej stanice, ktorá má svoju stránku, kde prezentuje svojich psíkov, odchovy, fotky a rozne iné, že tu môže kúpiť šteniatko iba s preukazom o pôvode /PP/ a tak isto vie, aká je ich približná cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 10 až 20 tisíc Sk, niekedy aj viac.

Na to, za akú cenu sa šteniatka predávajú vplýva veľa faktorov.

V prvom rade je to rozhodnutie kúpiť si šteniatko s PP. Môžeme si ho kúpiť v tuzemsku alebo v zahraničí a to je tiež podstatný rozdiel v cene. Cena šteniatka zo zahraničia môže byť až do výšky 60 tisíc Sk a aj viac.

Ďalším krokom je registrácia v príslušnomklube, ktorý má svoje stanovy a chovateľský poriadok, ktorým sa musíte riadiť. Každý klub má svoje pravidlá. U nás musíte byť členom Slovenského retriever klubu, ktorý patrí pod Slovenský poľovnícky zväz. Ten pod Slovenskú kynologickú jednotu, ktorá je členom Medzinárodnej kynologickej federácie FCI.

Na to, aby šteniatka mali preukaz o pôvode /PP/ musíme absolvovať:

- dve výstavy, jednu národnú alebo medzinárodnú alebo dve klubové, kde musí byť psík ohodnotený známkou výborný alebo veľmi dobrý, čo znamená, že spĺňa štandard plemena. Podrobne na stránke Slovenského retriever klubu.

- po dosiahnutí veku 1 roka vyšetrnie RTG kĺbov a lakťov, do chovu je povoloný stupeň 0 - 1 - 2 /maximálne/

- skúšku, napr. OVVR alebo rôzne poľovné skúšky, záchranárske a rôzne iné okrem takých, kde sa skúša obrana

- dobrovoľne môžeme absolvovať vyšetrenie očí na dedičné vady

- ak všetko splníme, musíme si zaregistrovať chovateľskú stanicu a samozrejme zaplatiť poplatok

ďalej: